2015-01-29

Galareta warzywna wegetariańska (vegetables jelly - traditional Polish dish in vege version)

English version soon.

SKŁADNIKI NA +/- 2 LITRY WYWARU WARZYWNEGO:
* 5 marchewek (średniej wielkości)
* 2 pietruszki
* 1 por
* kilka kulek ziela angielskiego
* kilka liści laurowych
* sól (co najmniej 1 łyżka stołowa)
* pieprz (stosownie do gustu - ale raczej dużo)

DODATKOWO DO GALARETY:
* 2 łyżeczki agar-agar w proszku
* 4 ugotowane i pokrojone w plasterki jajka kurze (opcjonalnie)
* puszka groszku, duszone pieczarki lub cokolwiek innego lubimy w galarecie
* nać pietruszki
* ewentualnie zioła i inne przyprawy - jeśli chcemy dodać do galarety

SERWOWAĆ Z:
* octem lub sokiem z cytryny
* świeżo mielonym pieprzem

PRZEPIS
Podane warzywa skroić na plasterki tudzież inne kształty, które chcemy później podać w galarecie - liczy się więc estetyka. Wrzucamy do garnka, zalewamy około 2-oma litrami wody i gotujemy wraz z zielem angielskim i liśćmi laurowymi przez 45 minut. Solimy i dodajemy pieprzu.

Po ugotowaniu, warzywa odcedzić i zostawić w przygotowanych naczyniach (kubkach, miseczkach) przeznaczonych na galaretę. Dla mnie wystarczające okazały się trzy miseczki oraz pięć kubków. Do naczyń włożyć także kawałki jajka, groszek, pieczarki tudzież inne preferowane dodatki.

Tymczasem wywar warzywny w garnku wstawić na kuchenkę do dalszego gotowania. Należy dolać do niego tyle wody, aby uzupełnić ubytki z dotychczasowego gotowania i utrzymać ilość około 2 litrów wywaru. Chochelką nabieramy do kubka nieco wywaru (ciepłego, ale jeszcze nie wrzącego) i dosypujemy do niego agar-agar. Należy go przez chwilę energicznie mieszać, następnie wlać zawartość kubka z powrotem do garnka i ponownie wymieszać z całością wywaru. Całość powinna się gotować przez co najmniej 10 minut - jest to czas optymalny, aby agar-agar utracił silny zapach wodorostu. Osobiście gotowałam wywar przez 15 minut.

Po zagotowaniu gorącą "agarową zupę" możemy wlać już do przygotowanych miseczek. Nie ma pośpiechu, nie zastygnie on tak prędko, chociaż nie należy dać mu ostygnąć. Po rozlaniu wywaru do wszystkich naczyń, można dodać nać pietruszki (zanim zastygnie). Tak przygotowaną galaretę zostawiamy w temperaturze pokojowej, dopóki nie ostygnie, następnie chowamy do lodówki. Galareta zastygnie w ciągu parunastu minut.

Podawać z świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny lub zroszoną octem.

PARĘ UWAG
Osoby, które są przyzwyczajone do galarety "tradycyjnej" (mięsnej), mogą odczuć nieco inną konsystencję galarety wegetariańskiej: jest ona gęsta, ale dość szybko pod wpływem ciepła zmienia się ponownie w płyn. Dlatego w ustach można mieć odczucie, jakby jadło się lody owocowe na bazie wody - galareta dosłownie rozpływa się w ustach. Poza tym agar jest naturalnie mętny - galareta nie będzie przezroczysta.

Ze względu na dużą ilość marchwi w wywarze, galareta jest raczej słodka w smaku. Jeśli ktoś preferuje mniej słodką, można odjąć nieco marchwi, a w zamian za to dodać np. selera. Ja dodałam dodatkowo szczyptę kurkumy podczas gotowania wywaru, aby uzyskać żółty odcień galarety.

Galareta warzywna wegetariańska - na agarze zamiast żelatyny - świetnie smakuje skropiona sokiem z cytryny

Galareta warzywna wegetariańska - na agarze zamiast żelatyny - jest potrawą bezglutenową

Galareta warzywna wegetariańska - na agarze zamiast żelatyny - dobrze smakuje również z niefiltrowanym octem jabłkowym

Wegetariańska galareta ma świetną konsystencję - jest bardzo gęsta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz