2015-02-07

Bezglutenowa PIZZA na drożdżach i/lub zakwasie chlebowym

Glutenfree Pizza with Yeast and/or Sour Dough - ENGLISH VERSION SOON.


Pizza bezglutenowa - z mieszanki mąk bezglutenowych, bezglutenowego zakwasu chlebowego oraz drożdży


PIZZA DOUGH INGREDIENTS


 • 2 cups of glutenfree flour (or blend of flours) (250 g)
 • fresh yeast (15-20 g)
 • sugar (1 tsp)
 • glutenfree sour dough (100-150 ml)
 • water (at least 100 ml but you need more, if you don't use sour dough
 • Himalayan or sea salt (1 tbsp)
 • spices you like - I recommend Nigella sativa seeds and freshly grounded flaxseeds
SKŁADNIKI DO CIASTA NA PIZZĘ


 • 250 g mąki bezglutenowej (lub mieszanki mąk bezglutenowych)
 • świeże drożdże (około 15-20 g)
 • 1 łyżeczka cukru
 • bezglutenowy zakwas do chleba (100-150 ml)
 • woda (około 100ml lub więcej, jeśli rezygnujesz z zakwasu)
 • 1 łyżka stołowa soli morskiej lub himalajskiej
 • dodatkowe przyprawy - polecam garść nasion czarnuszki oraz świeżo zmielone siemię lniane
Jaka mąka?
Osobiście używam różnych mąk bezglutenowych, zależnie, jakie akurat mam pod ręką. Dobrze sprawdza się gotowa mieszanka mąk bezglutenowych (np. ryżowej, ziemniaczanej, tapioki, kukurydzianej i gryczanej - taka mieszanka mąk to najtańszy surowiec dostępny w UK), ale bezproblemowo możemy sami przyrządzić własną kompozycję. Kiedyś miałam ochotę na pizzę, ale nie miałam w domu żadnej rozsądnej mąki, więc użyłam brązowego ryżu - wrzuciłam go do młynka do kawy, zmieliłam najlepiej, jak umiałam (więc wyszedł gruboziarnisty...) i pomieszałam ze zmielonym siemieniem lnianym (aby dobrze się kleiło). Zasada doboru mąki do takiego ciasta jest prosta: 2/3 składu to dowolna mąka lub kilka połączonych razem (ryżowa, kukurydziana, gryczana, jaglana lub z dowolnych innych nasion czy orzechów), 1/3 składu to mąka klejąca się (np. ziemniaczana, z siemienia lnianego lub innego składnika, który znacie, i wiecie, że dobrze sklei mąki). Definitywnie odradzam mąkę kokosową - nie łączy się dobrze w ciasto, wypija z niego wodę, nadaje silny aromat kokosowy itp.

Mieszanie i wygniatanie ciasta
Mąkę łączymy z solą. Następnie do kubeczka wkładamy porcję drożdży i mieszamy je z cukrem oraz porcją wody. Gdy drożdże się rozpuszczą, wlewamy do miski z suchymi składnikami. Następnie dodajemy zakwas chlebowy, według gustu. Nie należy wlać go więcej niż 1 kubek, ponieważ ciasto może być zbyt kwaśne i zbyt ciężkie, przez co mocno osiądzie. Dodajemy resztę porcji wody, a następnie wygniatamy ciasto, aby spulchnić je i przygotować do wyrastania. Składniki muszą się dobrze połączyć, a ciasto nie może być zbyt luźne (papkowate) ani zbyt suche (kruszące się w palcach).
Przykrywamy miskę z ciastem czystą ściereczką i odstawiamy na około 40-50 minut do wyrośnięcia w ciepłe miejsce (nie powinno być bezpośrednio w kuchence, ponieważ od zbyt gorącego powietrza może nadmiernie wyschnąć).

Na blachę z tym!
Po upłynięciu tego czasu należy rozprowadzić ciasto na blasze. Oczywiście, według gustu, można próbować stworzyć kształt owalny czy nawet okrągły, ale w domowych piekarnikach najlepszym rozwiązaniem jest pełna prostokątna blacha - pizza będzie duża i można ją łatwo pokroić w kwadratowe kawałeczki.
Przedtem jednak należy podsypać suchą i czystą blachę mąką. Kiedy braknie mąki, używam kaszy kukurydzianej. Następnie na wierzchu rozprowadzamy ciasto.
Po wyrośnięciu (zresztą, zazwyczaj nie jest to spektakularny przyrost) ciasto bezglutenowe staje się bardziej kruche, przez to że traci nieco wody oraz zostaje spulchnione przez kultury bakterii i drożdży. Nie ma jednak się czym martwić - w przeciwieństwie do klejącego się i nieraz twardego ciasta pszennego, ciasto bezglutenowe nie wymaga wałkowania. Można je podzielić w rękach na kawałki i nakładać na blachę, a następnie rozprowadzać, wygniatając palcami w miarę równą jego grubość.

W tym momencie nie pozostaje nic innego, jak przystroić ciasto ulubionymi składnikami...

ENGLISH VERSION SOON.


Ciasto bezglutenowe można rozłożyć bezpośrednio na blachę, rozprowadzając palcami, zamiast wcześniej wałkować, ponieważ samo w sobie jest już kruche i jest to jego zaleta.


Sos pomidorowy
Pierwszy w kolejności powinien być przecier lub rozwodniony koncentrat pomidorowy, koniecznie połączony z oregano i bazylią. W sosie pomidorowym na spód świetnie sprawdzi się również świeżo utarty czosnek i dwie łyżki oliwy z oliwek, dzięki którym ciasto nabierze aromatu i lepiej się połączy z resztą składników.

Składniki
Tutaj każdy ma pole do popisu własnej wyobraźni i gustu. Ostatnio wyłożyłam moją pizzę posiekaną cukinią (obraną ze skórki) i połówką cebuli, a następnie posypałam utartym serem cheddar (niestety na podpuszczce...). Chociaż sprawdzi się tak naprawdę każdy rodzaj sera, a najlepiej kilka rodzajów sera połączonych razem: ser halloumi, ser pleśniowy typu Camembert, parmezan, zwykła gouda czy mozarella. Jedyne ostrzeżenie, jakie dla Was mam, jest następujące: nie kupujcie gotowych utartych serów, ponieważ dodawane są do nich substancje przeciwzbrylające, poza tym najczęściej są to starte stare, wyschnięte sery, których duże firmy chcą się pozbyć z zyskiem, stąd pakują je w ogromną ilość plastiku i zawyżają horrendalnie ich ceny. Tarcie na tarce trwa tylko chwilę i - jeśli robi się to ostrożnie - wcale nie boli, a jakość jedzenia jest o wiele lepsza.

SMACZNEGO!

Domowa pizza jest o wiele smaczniejsza niż sklepowe i w przeciwieństwie do restauracyjnych, może być bezglutenowa oraz zawierać lepszej jakości składniki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz